Infobar icon

Súťažíme o 20x balíček kozmetiky!

Kategórie
 
 
 
TRHÁK týždňa
16.05.2024 Do konca zostáva
2 dni
21 hodín
1 minúta
41 sekúnd
 
 
 
 

Očistite sa od parazitov

Sú nenápadní, mnohí takmer neviditeľní a predsa nám škodia. Parazity – cudzopasníci v ľudskom tele. Stretli sme sa s nimi skoro všetci, a ani sme o tom netušili.

Očistite sa od parazitov

Problém nastáva vtedy, keď sa parazity v našom organizme premnožia a začínajú šarapatiť. Ako zistíme, že máme v tele parazitov, ktorí škodia nášmu zdraviu?

Medzi časté symptómy patria pocity nevysvetliteľného hladu, hnačky, plynatosť, bolesť brucha, úbytky váhy, alebo naopak priberanie, spánkové poruchy, svrbenie kože, svrbenie v oblasti análneho otvoru, kožné problémy. Parazity majú i mnoho ďalších prejavov, ktoré sa môžu často zamieňať za príznaky chorôb či alergií.

Čo sú parazity

Parazit – cudzopasník - je organizmus, ktorý k svojmu životu využíva iný živý organizmus, odoberá mu živiny a poškodzuje jeho orgány. Cudzpasník najčastejšie parazituje na zvieratách, ľudských organizmoch i rastlinách.

Parazity sú veľmi pestrou skupinou organizmov. Nájdeme medzi nimi jednobunkové, mnohobunkové organizmy a k parazitom patria aj niektoré článkonožce, tzv. ektoparazity, napríkad kliešť obyčajný.

Ako sa parazity do nášho tela dostanú?

Veľmi jednoducho. A nie je to problém len tých, ktorí žijú v domácnosti so psom či mačkou. Zle umytá zelenina a ovocie, nekvalitná voda, nedostatočná tepelná úprava jedál, zlá hygiena, ale i časté cestovanie a oslabenie imunity môžu byť dôvodom prenosu parazitov do ľudského tela.

Najrozšírenejšie druhy parazitov na Slovensku

  • Mrľa – najčastejší črevný červ, ktorý sa v hojnom počte vyskytuje u detí. Prenáša sa neumytými rukami, priamym kontaktom s parazitom, ktorý sa dostáva do tela dieťaťa. Prejavuje sa najmä svrbením v okolí análneho otvora.
  • Hlísty – parazitujú v čreve, no časť vývoja prebieha aj v pľúcach. Prenášať sa môžu vodou, nedostatočne umytou zeleninou a ovocím. Okrem bolestí brucha a hnačky, ktoré sú najčastejšími príznakmi, môžu spôsobiť aj nepríjemný kašeľ a dýchavičnosť.
  • Pásomnice – sa vyskytujú v čreve, kam sa dostanú vďaka nedostatočne tepelne spracovanému mäsu. Niekedy sa neprejavujú, inokedy sa ohlásia problémami tráviaceho traktu ako je hnačka, zápcha a tiež pocitmi slabosti.

Ďalšími známymi parazitmi v našich zemepisných šírkach, ktoré sa môžu objaviť aj u človeka, sú hlísta psia a mačacia, pásomnica líščia, pásomnička pečeňová, toxoplazmóza a zákožka svrabová. Za parazity sa považujú aj voš detská, blcha ľudská či kliešť obyčajný, ktorý je prenášačom závažných ochorení ako je kliešťová encefalitída či lymská borelióza.

Pozor na cestovanie: Najmä z ciest do tropických a subtropických oblastí si môžete doniesť „darčeky“ v podobe motolíc, oblých helmitov či črevné prvoky.

Prečo sú parazity pre náš život také nebezpečné?

Parazity uvoľňujú  do nášho organizmu toxické látky, ktoré zaťažujú pečeň, poškodzujú bunky a môžu rozvíjať autoimunitné a alergické reakcie. 

Parazity sú veľmi odolné a vynaliezavé - na prežitie využívajú rôzne spôsoby: narúšajú našu imunitu, obranné funkcie a ničia protilátky.

Vyšetrenie na prítomnosť parazitov

Je veľmi dôležité odhaliť prítomnosť parazitov čo najskôr a nasadiť terapiu – či už voľnopredajnými doplnkami výživy, bylinnými preparátmi, čajmi. V opačnom prípade môžu parazity výrazne ovplyvniť stav ľudského organizmu - napríklad poškodiť tkanivá, spôsobiť stratu krvi či zápal slepého čreva. Tiež môžu narušiť mikroklkovú výstelku tenkého čreva, cez ktorú vstrebávame živiny zo stravy. Vo výnimočných prípadoch môžu spôsobiť závažné ochorenia.

Prevencia pred parazitmi

  • dodržiavajte základné princípy osobnej hygieny – najmä hygienu rúk, nechtov a oblasť konečníka,
  • dostatočne tepelne upravujte mäso a ryby (deti by sa jedlám ako je tatársky biftek alebo sushi mali vyhýbať),
  • dôkladne umývajte ovocie aj zeleninu,
  • nepite surové mlieko ani výrobky z neho,
  • nepite vodu zo studničiek alebo horských potokov,
  • pred kúpaním v prírodnej vodnej plochy alebo na verejnom kúpalisku si overte, či je voda v nich nezávadná,
  • štvornohých členov vašej domácnosti by ste mali pravidelne odčervovať,
  • aj v rodine zásadne používajte len svoje vlastné uteráky, hrebene a čiapky.

Pozor aj na prácu v záhrade – kontaminovaná môže byť aj pôda. Vybrané druhy parazitov sa prenášajú aj sexuálnym stykom.

Náš tip: Vyskúšajte mimoriadne účinný a zároveň šetrný umývací gél s obsahom kyseliny mliečnej, koloidného striebra, harmančeka, čajovníka a ďalších prírodných látok. Gél je určený na intímne partie, no vďaka svojim antimikrobiálnym a dezinfekčným účinkom je vynikajúci aj na ruky.

Mesačná protiparazitárna kúra s tianDe

Čistite si hrubé črevo a detoxikujte pravidelne. Proti parazitom pomôže aj užívanie doplnku výživy s obsahom orecha kráľovského, akým je tianDe Funkčný komplex s gréckym orechom. Obsahuje výťažky zo zelených listov orecha a vzácnu hubu shiitake. Táto kombinácia výrazne prečisťuje ľudský organizmus, pôsobí antiparazitárne a posilňuje obranyschopnosť celého organizmu. Užívajte 2 tablety denne spolu s jedlom.

Na mesačnú antiparazitárnu kúru tianDe budete potrebovať:

Po mesačnej kúre sa budete cítiť ľahšie, krajšie, zdravšie a plní energie.

Náš tip: Mimoriadne vhodným obdobím na antiparazitárnu kúru podľa tradičnej čínskej medicíny sú mesiace október a november.

Dočisťujúca kúra proti parazitom

V nasledujúcej fáze, ktorá trvá rovnako jeden mesiac, budete telo dočisťovať od zvyškov parazitov a uľavíte aj pečeni. Súčasťou tejto kúry budú vitamíny, minerály, proteíny aj bylinky, ktoré regenerujú organizmus, podporujú správnu funkciu čriev a harmonizujú črevnú mikroflóru.

Budete potrebovať:

Zdroje: Národný portál zdravia, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Zdroj foto: pexels.com, zuzino.sk

 
 
Mohlo by vás zaujímať
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia